Jornades Transversals "La Facultat d'Educació amb tu". Jornada 2: Les pràctiques més a prop teu!

Presentació

La Facultat d’Educació organitza la II edició de la Jornada: Les pràctiques més a prop teu! dia 26 de setembre de 2023 a Mallorca, Menorca i Eivissa.

Aquesta Jornada té com a objectiu apropar els centres i entitats de pràctiques a l’alumnat i generar espais de coneixement, debat i reflexió al voltant d’un període tan important com és el Pràcticum.

Està planificada dintre de l’horari de classe, però et recomanem consultis la planificació de la teva titulació perquè hi ha variacions en quant a espai i horaris.

Grau d’Educació Primària, Grau d’Educació Infantil i Doble Grau d’Educació Infantil i Primària

Matí

1r Curs

Horari Activitat Aula
 10-11:30h Conferència: Construcció de la identitat professional.
A càrrec d’Albert Riquelme, mestre d’Educació Infantil i Primària
 A5 Ed. Guillem Cifre de Colonya
 11:30-13h  Taller: Implica’t  A5 Ed. Guillem Cifre de Colonya

2n, 3r, 4t Curs

Horari Activitat Aula
9:30-11h Conferència: Valor i sentit de les pràctiques en la reconstrucció de la identitat docent
A càrrec de Ángel I. Pérez Gómez, Universidad de Málaga
Sala d’actes de l’Edifici Guillem Cifre de Colonya
A2
Si escau, A4
 11-11:30  Descans  
11:30-13h Taula rodona a seleccionar per part de l’alumnat *

La selecció es fa al següent formulari:

* No es realitzarà cap confirmació, sinó que haureu d’assistir allà on us hagueu apuntat

A determinar segons la taula rodona seleccionada


Edifici Guillem Cifre de Colonya
 

 

Llistat de taules rodones a seleccionar (totes tindran lloc a l’edifici Guillem Cifre de Colonya):

  1. Les pràctiques d’Educació Primària contades per l’alumnat: A11
  2. Les pràctiques 0-3 contades per l’alumnat: A14
  3. Les pràctiques 3-6 contades per l’alumnat: A15
  4. Què esperen els centres de pràctiques de mi al període de pràctiques?: A12
  5. Coeducació en la primera infància: A13
  6. Acompanyar a la primera infància: A16
  7. Els espais com a metodologia d’ensenyament-aprenentatge: Sala de Graus
  8. El procés d’adquisició de la lectoescriptura: B12
  9. El rol dels especialistes: B1
  10. El treball per projectes com a metodologia d’ensenyament-aprenentatge: B11
  11. Les comunitats d’aprenentatge: B13
  12. Aprenentatge cooperatiu com a metodologia d’ensenyament-aprenentatge: A20
  13. El Programa Filosofia 3/18: C1
  14. Matemàtiques manipulatives: C4

Horabaixa

1r Curs

Horari Activitat Aula
15-16:30h Taller: Implica’t A2
16:30-18h Taula rodona a seleccionar per part de l’alumnat *
La selecció es fa al següent formulari
* No es realitzarà cap confirmació, sinó que haureu d’assistir allà on us hagueu apuntat
 
A determinar segons la taula rodona seleccionada

Edifici Guillem Cifre de Colonya
 

Llistat de taules rodones a seleccionar (totes tindran lloc a l’edifici Guillem Cifre de Colonya):

  1. Metodologies actives en els processos d’ensenyament-aprenentatge: A12
  2. Acompanyar en la primera infància: A14
     

2n, 3r, 4t Curs

Horari Activitat Aula
15-16:30h Taula rodona a seleccionar per part de l’alumnat *
La selecció es fa al següent formulari
* No es realitzarà cap confirmació, sinó que haureu d’assistir allà on us hagueu apuntat

A determinar segons la taula rodona seleccionada
16:30h-18h Taula rodona a seleccionar per part de l’alumnat *
La selecció es fa al següent formulari
* No es realitzarà cap confirmació, sinó que haureu d’assistir allà on us hagueu apuntat
A determinar segons la taula rodona seleccionada


Edifici Guillem Cifre de Colonya

 Llistat de taules rodones a seleccionar (totes tindran lloc a l’edifici Guillem Cifre de Colonya):
De les 15 a les 16:30h:

  1. Què s’espera de mi a les pràctiques? A13
  2. Les pràctiques contades per l’alumnat. A14
  3. Les pràctiques extracurriculars i les opcions per completar la formació inicial. A3

De les 16:30h a les 18h:

  1. Metodologies actives en els processos d’ensenyament-aprenentatge. A12
  2. Acompanyar en la primera infància. A14

Seus universitàries

1r Curs

Horari Activitat Aula
10-11:30h Conferència: Construcció de la identitat professional.
A càrrec d’Albert Riquelme, mestre d’Educació Infantil i Primària
Menorca: SMEAVC06
Eivissa: Informació de l’aula a la pròpia Seu
11:30-13h Taller: Implica’t Menorca: SMEAVC06
Eivissa: Informació de l’aula a la pròpia Seu

2n, 3r, 4t Curs

Horari Activitat Aula
9:30-11h Conferència: Valor i sentit de les pràctiques en la reconstrucció de la identitat docent.
A càrrec de Ángel I. Pérez Gómez, Universidad de Málaga
A5 (Eivissa)

Sala d’actes (Menorca)
11:30-13h Taula rodona amb centres de pràctiques A5 (Eivissa)

Sala d’actes (Menorca)

Grau de Pedagogia

1r, 2n, 3r, 4t Curs

Horari Activitat Aula
10-11:30h Conferència: Gestió de la carrera professional: cap a on anem
A càrrec de Juan Llanes Ordoñez
Sala d’actes de l’edifici Gaspar Melchor de Jovellanos
11:30-12h Descans  
12-14h Taula rodona a seleccionar per part de l’alumnat *
La selecció es fa al següent formulari

*No es realitzarà cap confirmació, sinó que haureu d’assistir allà on us hagueu apuntat
A determinar segons la taula rodona seleccionada
14h Descans  
15-16:30h

Taller a seleccionar per part de l’alumnat *
La selecció es fa al següent formulari:

*No es realitzarà cap confirmació, sinó que haureu d’assistir allà on us hagueu apuntat

A determinar segons la taula rodona seleccionada

 

12-14h- Taules rodones a seleccionar (totes a l’edifici Guillem Cifre de Colonya):

  1. Entitats de l’àmbit de pedagogia escolar: B2
  2. Entitats de l’àmbit de pedagogia social: B3
  3. Entitats de l’àmbit de formació/recursos humans: B4

15-16:30h- Tallers a seleccionar (tots a l’edifici Guillem Cifre de Colonya):

  1. Les pràctiques contades per l’alumnat: A13
  2. Què esperen els centres de pràctiques de mi?: A14
  3. Les pràctiques extracurriculars i les opcions per completar la formació inicial: DOIP: A3

Grau d'Educació Social i Educació Social en línia

1r, 2n, 3r, 4t Curs

Horari Activitat Aula
10-11:30h Conferència de la Dra. Chiara Biasin (Università de Padova)
Adult education centres: an educational community resource
A3 Edifici Guillem Cifre de Colonya
11:30-12h Descans i canvi d'edifici    
12:00 -13:30h Taula rodona sobre les pràctiques a centres de menors

Sala d’actes - Edifici Gaspar Melchor de Jovellanos


Es podrà connectar des les Seus, allà se vos indicarà l’aula

13:30 – 14:30h Taula rodona sobre les pràctiques a altres centres d’intervenció social o socioeducativa

Sala d’actes - Edifici Gaspar Melchor de Jovellanos

 

Es podrà connectar des les Seus, allà se vos indicarà l’aula

14:30h Descans  
15-16:30h Les pràctiques extracurriculars i les opcions per completar la formació inicial
A càrrec del DOIP
A3 Edifici Guillem Cifre de Colonya

L’alumnat d’EDS en línia disposarà d’un enllaç per accedir a les distintes sessions